Wybór ścieżki kariery nie zawsze jest prosty. Ponadto czasem chcielibyśmy podążać w innym kierunku, niż zmierzają nasze umiejętności. Aby mieć pewność, że znaleźliśmy coś dla nas, warto wykonywać testy zawodowe, które pomogą określić nasze największe predyspozycje. Działa to też w drugą stronę – pracodawca weryfikujący poprzez testy mocne strony pracowników łatwiej nimi pokieruje. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tego typu testach?
Gdzie i dlaczego stosuje się testy zawodowe?
Z testami zawodowymi możemy spotkać się u doradcy zawodowego, w swojej firmie lub kiedy będziemy starać się o pracę. Tak samo mogą być jednym z narzędzi, jakimi sami będziemy się posługiwać, gdy staniemy po drugiej stronie i to my będziemy rekrutować. Test predyspozycji pozwala zdiagnozować mocne i słabe strony. Pokaże na przykład, czy pracownik lepiej odnajdzie się w świecie liczb, czy lepszy będzie bezpośredni kontakt z klientem. Jest to też obraz sposobu pracy i tego, jak dana osoba reaguje na stres. Na podstawie uzyskanych wyników łatwiej określić kierunek dalszego rozwoju i stanowisko, na którym można rozwinąć skrzydła.
Testy predyspozycji zawodowych nie zawsze takie same
Kiedy będziemy szukać narzędzia, to okaże się, że testów, jakie można wykorzystać właściwie na każdym etapie kariery zawodowej, jest całkiem sporo. Wśród tych, z jakimi można spotkać się najczęściej, wymienić można Test Myers-Briggs (MBTI), Test Wielkiej Piątki (Five Factor Model), test zawodowy Hollanda. Do tego dochodzi mnóstwo innych kwestionariuszy do określania zainteresowań zawodowych, predyspozycji psychometrycznych itd. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i czasem stosuje się jednocześnie dwa. Jednak spośród wymienionych szczególnie polecany jest zwłaszcza test Hollanda, z czego to wynika?
Test zawodowy Hollanda – na czym polega i czemu warto?
Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego psychologa. W teście Hollanda jest 90 pytań, a ich celem jest zweryfikowanie osobowości zawodowej. Co ciekawe, Holland wyróżnił ich aż 6. Mało tego z reguły każdy posiada osoba więcej niż jedną osobowość zawodową. Podział dotyczy wyszczególnienia typu realistycznego, tradycjonalisty, inicjatora, badawczego, artystycznego i społecznego. Każdy z nich oznacza inne kompetencje, potrzeby i podejście do pracy. Samo rozwiązanie testu nie jest trudne, a kolejne pytania lub twierdzenia opisują daną osobę i jej sposób myślenia.
Test zawodowy Hollanda jest bardzo szczegółowy i pomoże wychwycić niuanse, które być może w innych narzędziach są niewidoczne. Przy użyciu tego testu można pokierować własną karierą, posłużyć się nim do oceny rozwoju pracowników albo stworzyć zespół specjalistów o różnych umiejętnościach i predyspozycjach.
Podsumowanie
Z różnego rodzaju testami zawodowymi możemy spotkać się w wielu miejscach. Są bardzo pomocne i warto przynajmniej kilka tego typu narzędzi poznać. Szczególnie dobrą propozycją jest test Hollanda. Duża szczegółowość i obszerna interpretacja wyników są pomocne dla rekruterów, przedsiębiorców, studentów i pracowników.